20.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 24, 2024
ПочетнаСветСтјуардесите на пропаднатата компанија "Alitalia" ги соблекоа униформите во знак на протест

Стјуардесите на пропаднатата компанија “Alitalia” ги соблекоа униформите во знак на протест

Околу 50 поранешни стјуардеси излегле на плоштадот во Рим. Најпрво ги спуштиле чантите од рамо на калдрмата, па полека и синхронизирано се соблекувале – униформите, па здолништата, па чевлите.

Останале боси, само во долна облека, во тишина, неколку минути. Потоа внимателно ја собрале облеката и заедно извикале – “Ние сме ‘Alitalia'”.
Синдикалните лидери вршат притисок на владата да ги продолжи надоместите за невработените дури пет години.

Долго италијанската авио-компанија се мачела со финансиски проблеми и нестабилност, а последниот лет бил изведен на 14-ти октомври. Новата авио-компанија “ITA”, почнала да лета од следниот ден, користејќи некои од авионите на “Alitalia”. Исто така го купила и брендот “Alitalia”, но презема помалку од 3.000 од вкупно 10.000 вработени во таа компанија.
Синдикалните службеници велат дека оние кои ќе работат за “UIO” се вработуваат за многу пониски плати.

 

 

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Прилепчанецот Сашо е новиот победик во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“

Со над 6.000 освоени смс-гласови, македонскиот натпреварувач Сашо Башески вечерва победи во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“. Талентираниот прилепчанец со месеци важеше за...

ЦУК: Во поплавена куќа во Јегуновце има заглавено семејство

Во поплавена куќа во општина Јегуновце, во с. Сиричино има заглавено семејство, информира Центарот за управување со кризи. Тетовската ТППЕ работи на нивно извлекување.

Донев до Костадиноска Стојческа: Јас и Охриѓани нема да ви простиме!

Пратеникот Сашо Донев од говорницата на Собранието ја потсети поранешната министерка за култура Бисера Костадиноска Стојческа за се што не направила за Охрид. ВИДЕО

Бебе во тешка состојба донесено во прилепската болница – починало на пат кон Скопје

На 22.06.2024 во 16.20 часот во Полициската станица Прилеп било пријавено дека во болницата во Прилеп во тешка здравствена состојба, од неговта мајка Ф.Ј.(34)...