3.6 C
Ohrid
четврток, декември 2, 2021
Почетна Свет Стјуардесите на пропаднатата компанија "Alitalia" ги соблекоа униформите во знак на протест

Стјуардесите на пропаднатата компанија “Alitalia” ги соблекоа униформите во знак на протест

Translate (Eng):[gtranslate]

Околу 50 поранешни стјуардеси излегле на плоштадот во Рим. Најпрво ги спуштиле чантите од рамо на калдрмата, па полека и синхронизирано се соблекувале – униформите, па здолништата, па чевлите.

Останале боси, само во долна облека, во тишина, неколку минути. Потоа внимателно ја собрале облеката и заедно извикале – “Ние сме ‘Alitalia'”.
Синдикалните лидери вршат притисок на владата да ги продолжи надоместите за невработените дури пет години.

РЕКЛАМА

Долго италијанската авио-компанија се мачела со финансиски проблеми и нестабилност, а последниот лет бил изведен на 14-ти октомври. Новата авио-компанија “ITA”, почнала да лета од следниот ден, користејќи некои од авионите на “Alitalia”. Исто така го купила и брендот “Alitalia”, но презема помалку од 3.000 од вкупно 10.000 вработени во таа компанија.
Синдикалните службеници велат дека оние кои ќе работат за “UIO” се вработуваат за многу пониски плати.