20.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 24, 2024
ПочетнаМакедонијаПривршува реставрацијаат на средновековна црква во Струмица, која датира од 13-тиот век

Привршува реставрацијаат на средновековна црква во Струмица, која датира од 13-тиот век

Привршува реставрацијата и конзервацијата на средновековната црква во Струмица, која во 2015 година ја открија струмичките археолози.

Црквата која датира од првата половина на 13 век била изградена во подножјето на цареви кули во делот каде што живеело цивилното население. Доктор Душко Цветанов вели дека станува збор за квалитетна градба со тула, камен, бигор и варов малтер.

Проектот за конзервација и реставрација го изработи професорот Трајче Нацев од Универзитеотт Гоце Делчев во Штип.

Тој вели дека стилот на оваа црква од византискиот период е со карактеристичен средновековен стил кој се негувал во струмичко во тоа време. Нацев вели дека целото подрачје на Македонија и Балканот е богато со историја, но конзервацијата е обично многу бавна.

Од Завод и музеј Струмица велат дека ќе се уреди просторот околу црквата, за да може да биде достапна и за посетители. Во план се изградба на патеки и информативни табли.

Сузана Мицева

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ова е свештеникот кој беше заклан од страна на терористите во Дагестан

Најмалку пет полицајци загинаа, а најмалку 9 се ранети во нападот што се случи денеска во градот Дербент, Република Дагестан. Меѓу жртвите е и...

Прилепчанецот Сашо е новиот победик во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“

Со над 6.000 освоени смс-гласови, македонскиот натпреварувач Сашо Башески вечерва победи во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“. Талентираниот прилепчанец со месеци важеше за...

ЦУК: Во поплавена куќа во Јегуновце има заглавено семејство

Во поплавена куќа во општина Јегуновце, во с. Сиричино има заглавено семејство, информира Центарот за управување со кризи. Тетовската ТППЕ работи на нивно извлекување.

Донев до Костадиноска Стојческа: Јас и Охриѓани нема да ви простиме!

Пратеникот Сашо Донев од говорницата на Собранието ја потсети поранешната министерка за култура Бисера Костадиноска Стојческа за се што не направила за Охрид. ВИДЕО