19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаГаши демантира дека имал средба со Заев

Гаши демантира дека имал средба со Заев

Претседателот на Алтернатива Африм Гаши, ги демантира информациите дека денеска имал средба со претседателот на СДСМ и премиер Зоран Заев. Гаши, за Алсат рече дека „немал средба со Зоран Заев, и дека информациите кои кружат низ порталите не се точни“.
Гаши во телефонски разговор призна дека свикал состанок на потесното раководство на партијата.

„Денеска имаме состаноци на тесното раководство, не на централното претседателство, но овие состаноци се чести и мислам дека не се за јавноста”, изјави Африм Гаши, претседател на Алтернатива.

На прашањето што ќе биде темата на разговор во раководството, рече дека ќе се разговара за внатрепартиски прашања.

Од друга страна, Алсат дознава дека во последните денови во Алтернатива „врие“ од незадоволството предизвикано од лошите резултати на локалните избори. Според неофицијални информации, најголемото незадоволство доаѓа од преполовувањето на гласовите на Алтернатива во однос на последните парламентарни избори, особено во општините околу Скопје како и во Куманово и Липково. Од овие причини не е исклучена можноста да се разговара за прашањето за одговорноста. Од Алтернатива, пак, велат дека ставовите на партијата ќе бидат јавно објавени по внатрепартиските анализи.

Целиот текст тука.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...