10.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаДебарцаСопственикот на автобуска компанија "Омега Експрес", избран за претседател на Советот во...

Сопственикот на автобуска компанија “Омега Експрес”, избран за претседател на Советот во општина Дебрца.

На продолжението на првата седница на Советот на општина Дебрца кое се одржа вчера за нов претседател се избра Илче Алексоски од редовите на ВМРО–ДПМНЕ. За него гласаа шест советници, додека четири беа воздржани, од вкупно единаесет советници.

-Нашата цел е сите советници заедно да работиме и да ги носиме најдобрите одлуки за нашата општина Дебрца, за да по четири години граѓаните ги препознаат нашите заложби и реализирани проекти, рече Алексоски во своето обраќање по изборот.

Советот на општина Дебрца брои вкупно единаесет членови од кои по четири имаат ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, еден советник има коалицијата ЛДП-ДОМ и двајца советници од независните листи.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Максим: Нема да коалицирам со ова раководство на СДСМ после парламентарните избори

А1он (ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара 17/04/2024 - 16:47202 Од: Александар Тодески SHARE Нема да коалицирам со ова раководство...

Затвореници се обиделе да убијат осуденик во затворот Прилеп

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.Р.(28) и Д.К.(39), двајцата од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. На...

Приведено 19-годишно момче од Гостивар- На соседот му ги украл кравите !!!

Деветнаесетгодишно момче е приведено отако украл добиток од штала во гостиварското село Добридол. „На 16.04.2024 во 09.15 часот во гостиварски Добридол, полициски службеници од СВР...

Скопјанец истепал полицајци во полициска станица

Во понеделникот околу 11.30 часот во Полициската станица Бит Пазар, бил приведен 33-годишниот К.С од Скопје затоа што во станицата физички нападнал полициски службеници...