4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаД-р Пановски: Од толку доктори во Македонија, ниту еден немаше храброст да...

Д-р Пановски: Од толку доктори во Македонија, ниту еден немаше храброст да ги искара политичарите кога се шетаа без маска во затворен простор.

Познатиот доктор микробиолог Никола Пановски констатира дека здравствените власти како стручњаци не множат со нула, а резултати го покажуваат тоа.

-Кога имате проблем со лекување на пациенти, висока смрнтост во болнциите, најлесно што можете да направите е да воспоставите превентивни мерки, а не да пуштате Делта сојот да влезе брзо кај нас и да предизвика смрнтост. Од она што сега го слушам смртноста е 60%. Како една од причините ќе ги наведам дозволите за реалзиација на свадбите во затворен простор, Тука, секако е неисполента зконска обврска да има протоколи. Продолжува трендот секој доктор да си лекува по свое. Ние сме земја која има многу стратегии и планови за протоколи, па дури и кога ги има ни властите не ги почитуваат, вели д-р Пановски алудирајќи на големиот број на функционери кои на отворањето на новиот трговски центар во Скопје влегоа без заштитни маски.

-Ако гледавте отворање на Ист Гејт, целото раководоство влегоа без маски. Ако следевте предизборна кампања и спотот на опозиционата партија, во тој спот 70 луѓе од кои 10 тина доктори од кои еден епидемиолог кој сега стана градоначалник се без маски, а знам дека спотот се снима најмалку три часа. И сега тие со кој образ ќе казнуваат, ќе бараат сертификати? И власта и опозицијата со вакви потези не добија казни за тоа, ја срушија стратегијата за превенција. Замислете каде сме стигнати. Толку доктори немаат смелост на лидерот да му кажат дека ова несмеат да го прават, а они одат и се сликаат, појаснува Пановски, вели Пановски за Студио 10.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...