16.3 C
Ohrid
понеделник, мај 16, 2022
Почетна Македонија Охрид 77 години слободен Охрид : Честитка по повод 7 Ноември - Денот...

77 години слободен Охрид : Честитка по повод 7 Ноември – Денот на ослободувањето на Охрид од фашистичкиот окупатор

Translate (Eng):[gtranslate]

Честитка по повод 7 Ноември – Денот на ослободувањето на Охрид од фашистичкиот окупатор

Почитувани,
ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид упатува искрени честитки по повод празникот 7 Ноември – Денот на ослободувањето на Охрид од фашистичкиот окупатор.

7 Ноември 1944 година – симбол на непокор и патриотизам, ден светилник кога на олтарот на слободата на Охрид останаа на вечна стража славните херои.

77 години слободен Охрид
се должни за почит, но и аманет за идните поколенија.
Охрид се сака со дела, за нашиот град и нашите охриѓани доаѓаат подобри времиња и нова светла иднина.

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид положи свежо цвеќе на спомениците на славните охридски револуционери од НОБ оддавајќи им достојна почит на борците за слобода.

Нека ни е честит и вековит Денот на ослободувањето на Охрид!

Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид