26.9 C
Ohrid
недела, јули 21, 2024
ПочетнаМакедонијаОхрид77 години слободен Охрид : Честитка по повод 7 Ноември - Денот...

77 години слободен Охрид : Честитка по повод 7 Ноември – Денот на ослободувањето на Охрид од фашистичкиот окупатор

Честитка по повод 7 Ноември – Денот на ослободувањето на Охрид од фашистичкиот окупатор

Почитувани,
ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид упатува искрени честитки по повод празникот 7 Ноември – Денот на ослободувањето на Охрид од фашистичкиот окупатор.

7 Ноември 1944 година – симбол на непокор и патриотизам, ден светилник кога на олтарот на слободата на Охрид останаа на вечна стража славните херои.

77 години слободен Охрид
се должни за почит, но и аманет за идните поколенија.
Охрид се сака со дела, за нашиот град и нашите охриѓани доаѓаат подобри времиња и нова светла иднина.

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид положи свежо цвеќе на спомениците на славните охридски револуционери од НОБ оддавајќи им достојна почит на борците за слобода.

Нека ни е честит и вековит Денот на ослободувањето на Охрид!

Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Шутка недостигале 13 затвореници, 12 се вратиле, еден никаде го нема

При вонредна контрола на затворот Шукта на инспектори на Управата за санкции утврдени се низа нерегуларности. Од Управата за Телма велат дека дури 13...

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...