13.9 C
Ohrid
среда, мај 22, 2024
ПочетнаUncategorized @mkССМ бара итно да се донесе Законот за недела неработен ден -...

ССМ бара итно да се донесе Законот за недела неработен ден – Власта само оправдувања

Итно да се донесе Законот за недела неработен ден и да се покачи минималната плата – Сојузот на синдикати на Македонија се закани со генерален штрајк доколку не се унапредат работниичките права. Празни ветувања од власта и оправдувања дека Собранието е блокирано или нема кворум поради отсуство на дел од пратениците – е реалноста месеци подоцна, наместо, од 1 октомври, како што ветуваа, секој што ќе работи во недела да добива екстра дневница, а оние што ќе го прекршат законот да добијат ригорозни казни.

Од Сојузот на синдикати бараат да се донесе и нов Закон за работни односи со кој ќе се регулираат договорите на работниците, прекувремената работа, регресот за годишен одмор. Велат дека ќе ги бараат своите права на улица, а најмногу што можат да им дадат рок на властите е еден месец.

Во јуни, премиерот Заев се пофали дека Владата го усвои нацрт законот за недела неработен ден. Веднаш после тоа, министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, одржа средба со претседателот на ССМ Димовски и уверуваше дека законот ќе биде донесен до октомври. Потоа, на ред дојдоа собраниските процедури, но постојано се појавуваа проблеми.Дека уште во јули, парламентот не работеше со полна пареа, покажуваше и состојбата со интерпелациите на Бојан Маричиќ и Љупчо Николовски кои висеа поради отсуство на претседателот на Собранието но и немање кворум поради отсуство на пратениците. Ниту тогаш не можеше предлог законот да биде ставен на дневен ред. Во август пратениците заминаа на колективен одмор, а кон средината на септември Собранието се распушти поради локалните избори. Сега, власта се правда со актуелната состојба и неизвесноста поради што на Парламентот му претсои гласање недоверба на премиерот Зоран Заев кој најави дека ќе поднесе оставка но не ја достави до надлежните органи. И додека вината за неисполнетите ветувања само се префрла од институција на институција, работниците не добија ниту покачување на минималната плата, ниту унапредување на работничките права.

Извор: Алфа

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

„Не сум бил во бегство и не смеам да зборувам за истрагата“, вели Палевски !!

Денеска во Основниот кривичен суд, пред судија на претходна постапка беше спроведен Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежоски. Палевски...

Палевски спроведен пред судија на претходна постапка

Љупчо Палевски Палчо попладнево е однесен пред судија на претходна постапка. Палевски е осомничен дека за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. Тој е...

ДНК снимија песна во чест на починатите пријатели Мирко и Марјан

Популарното дуо ДНК ја промовираше новата песна ,,Животе брате” која е создадена во чест на нивните пријатели Мирко Петровски и Марјан Михајловски Маци, кои...

Тело на маж извлечено од Вардар кај Камени мост – засега не е познат неговиот идентитет

Според изјавите на очевидците, телото на мажот било извлечено од страна на полицијата, во строгиот центарот на градот – помеѓу Камениот мост и мостот...