19.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаФилипче се пофали со скрининг на 5000 ученици - во државава има...

Филипче се пофали со скрининг на 5000 ученици – во државава има околу 240.000

Каков е тој скрининг на само 5000 ученици?! До сега се тестирани околу 5000 во склоп на најавениот скрининг на министерот за здравство Филипче кој по подолго време конечно се појави во јавност. Од над 240.000 ученици во земјава, скрининг се врши само на толку мала бројка и се поставува дилемата дали оваа бројка може да ја даде вистинската слика за корона вирусот во училиштата?!

Кај малолетна популација во земјава регистрирани се вкупно 1068 случаи на Ковид, информираше на денешната прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче. Како што додаде тој, во Институтот за белодробни заболувања во Козле се лекуваат 23 деца и ниту едно од нив не е во критична состојба.

„Скринингот е завршен во најголемиот број од училиштата, тестирани се над 5 000 ученици, 15 биле позитивни на вирусо, очигледно е дека таму кадешто се почитуваат протоколите нема никакви проблеми“, рече Филипче.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...