11.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаЦела Битола на нозе: Бараат веднаш да биде ослободен полицаецот кој со...

Цела Битола на нозе: Бараат веднаш да биде ослободен полицаецот кој со шамар удрил Ром во центарот на градот !!

Со поддршка на Синдикатот на полицијата, вечерва се одржа масовен протест во Битола за сслободителна пресуда за полицаецот Гоце Петковски, кој претходно натепа Ром и за тоа доби една година затворска казна.

Од Широк Сокак до судовите во Битола беше порачано дека казната е драконска, а Гоце Делчев Тодев, претседател на Независниот синдикат на полицијата, алудираше дека за Зоран Милевски Кичеец затворската казан била помала а претекнувал на полна лента пред исходот од сообраќајната несреќа да заврши со едно загинато лице и седум тешко повредени.

Петковски е осуден на година дена затвор за малтретирање во вршење на службата откако во септември лани примени сила над Ром од Битола кој под дејство на алкохол претходно со возило удри во бандера во близина на битолската пошта.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...