19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаКако се заработува со „копање“ криптовалути и зошто „влече“ премногу струја?!

Како се заработува со „копање“ криптовалути и зошто „влече“ премногу струја?!

Како се заработува со „копање“ криптовалути и зошто „влече“ премногу струја?! По скандалот во ГТЦ каде новинарите открија како илегално се „копаат“ криптовалути на илегален приклучок за струја, се отворија многу прашања.

Најголем дел од јавноста нема информации како се заработува со “копање” биткоини и зошто е важно да не се плаќа струја при процесот на копање.

Многумина останаа затечени од информацијата дека ТВ21 и Инфомакс открија диво копање на биткоини во ГТЦ од страна на Елвис Бајрам син на покојниот Амди Бајрам и брат на советник на СДСМ во град Скопје.

Одговорите што ги добива една македонска лекарка на твитер даваат објаснување од кое може да се разбере суштината на процесот кој носи многу пари.

Прашањето е:

Можи некој како на глупа да ми објасни со 2 реченици како тоа се копаат криптовалути и како тоа цица многу струја?

Одговорите во Твитот:

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...