20.2 C
Ohrid
понеделник, јуни 17, 2024
ПочетнаМакедонијаБебето кое се роди со тежина од 790 грама во 2015 година,...

Бебето кое се роди со тежина од 790 грама во 2015 година, денес е темпераментно и среќно прваче

По точно 100 дена поминати на ЈЗУ У Клиника за гинекологија и акушерство во Скопје, Ада, која пред седум години се родила со екстремно мала родилна тежина, како вистински победник заминала дома како здраво бебе. Пишува Слободен Печат

Седум години таа секој ден ја радува и ја гушка својата мајка Сибeл, која раскажува за борбата за живот на Ада, за исчекувањата, за стравовите, но и за надежта дека ќе дојде ден кога од инкубатор бебето ќе дојде во нејзините прегратки. Мајката вели дека 17 ноември го слават и како роденден на Ада.По повод Светскиот ден на предвремено родени деца, скопјанката Сибeл Вели со нескриени емоции раскажува како нејзината сега седумгодишна ќерка Ада се изборила за живот иако се родила неколку месеци пред терминот за породување. Овој мал борец сега е здраво и ведро прваче, а нејзината мајка со нескриена исполнетост и благодарност, во чест на денот кога им се восхитуваме на сите прематурчиња – вистински мали борци, се присетува на моментите кога се соочила со шокот дека нејзиното бебе има екстремно мала родила тежина – само 790 грама. Сепак, вели Сибел, агонијата низ која поминувала додека Ада била во инкубатор, за миг ја заменила неизмерна радост кога конечно можела силно да ја гушне и да ја држи во раце.

– На 35-годишна возраст забременив по нормален пат, а бременоста и редовните месечни контроли и испитувања се одвиваа нормално сé до третиот месец од бременоста, кога прокрвавев. Беше интервенирано навреме и во тој период ми беше укажано повеќе да одмарам. До 24. гестациска недела одев на редовни прегледи и контроли и сѐ беше во ред. Сепак, Ада се роди предвреме. Многу предвреме. Се роди поради прснат воденик, во 25. гестациска недела. Нејзината родилна тежина беше 790 грама, а потоа тежината ѝ падна на 680 грама – раскажува нејзината мајка Сибел Вели.

На ЈЗУ У Клиника за гинекологија и акушерство во Скопје ја породиле доктор Игор Самарџиски и доктор Слаѓана Симеонова, за кои вели дека и до ден-денес, каде и да ги види, од благодарност силно ги прегрнува.
За повеќе детали и фотографии ТУКА Пишува Слободен Печат

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Градоначалникот Пецаков оствари средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер

Денес во просториите на Општина Охрид, градоначалникот Кирил Пецаков оствари срдечна средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер која беше придружувана од тим на...

Медицинска сестра од ОНКОЛОГИЈА осудена на 2 години затвор !!!

🔴 ⚖️ Медицинската сестра од Клиниката за онкологија Амела Османовиќ е осудена на казна затвор од две години, затоа што од Клиниката во три...

Познатиот македонски актер станува министер

Познатиот актер Зоран Љутков ќе биде нов министер за култура и туризам. Ова вчера го соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за состав на...

Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно од најскапите...

Нашиот валандовчанец Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно...