17.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаПолициските специјалци на нозе заради ПАПАГАЛ во Чегране

Полициските специјалци на нозе заради ПАПАГАЛ во Чегране

Почитувани:

Ви пишуваме од ресторанот во Чегране, за кој кружат информации дека немаме дозвола за чување диви животни. Во знак на поддршка, ви ја испраќам дозволата. Целото недоразбирање е предизвикано од папагал кој ни е даден на чување од човек кој заминал во странство. За сите други животни имаме соодветна дозвола издадена од Министерството за животна средина и просторно планирање, стои во дописот до медиумите, кој ако го прочитате, ќе видите дека дозволата се однесува и на мајмуни, елени лопатари, лами и пони коњи.
Во соопштението на МВР се вели: – На 20.11.2021 од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција –  Секторот за општ и насилен криминал, во содејство со Оддел за специјални полициски операции, СВР Тетово, инспектори од Државен инспекторат за животна средина и преставник од ЗОО Скопје, по претходно добиена наредба од Јавен обвинител, извршена е контрола во угостителски објект  во с.Чегране.

При извршената контрола пронајдена е мини зоолошка градина, која е во состав на објектот, при што било констатирано дека во неа се чуваат повеќе диви животни, за кои сопственикот не поседува документи. По документирање на случајот од страна на Државниот инспекторат за животна средина ќе биде изготвен записник, а СВР Тетово до надлежното Основно јавно обвинителство против сопственикот на објектот ќе поднесе соодветен поднесок.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...

Сиљановска Давкова назначи нов генерален секретар, познатиот новинар ќе биде негов заменик

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ги има првите кадровски решенија за во Вила Водно. Досегашниот генерален секретар Миле Бошњаковски и неговите заменици Билјана Радева и...

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид.

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид. Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски вели дека случајот е пријавен во полиција вчера во 08:10 часот. -...

Незаконски се гради нов стадион во Тетово, имотот е на државата, а не на општината

Одлуката која што ја донел Советот на Општина Тетово во септември минатата година, со која тетовскиот градски стадион го доделил на трајно користење на...