2.8 C
Ohrid
понеделник, декември 11, 2023
ПочетнаМакедонијаФилипче: Затворање на границите нема да даде резултат

Филипче: Затворање на границите нема да даде резултат

Откако се разговарало за новиот Омикрон сој на корона вирусот кој веќе почна да влева страв низ европските земји, Филипче смета дека Епидемиолошката состојба е стабилна. Министерот за здравство смета дека затворање на граници и карантин на патници немало да даде ефект.
– Сметам дека рестрикција од затворање на граници и карантинизирање на патници нема да даде ефект, зошто е веќе детектиран во европските земји и видовме дека кога ќе се појави нов сој, тој не може да се спречи, рече министерот за здарвство Венко Филипче на денешната прес конференцијата.
Како што рече тој, ќе остане на овие мерки засега и ситуацијата ќе се следи.
– Ова е нов сој и допрва ќе дознаваме информации, но од она што го знаеме, нема потреба од рестрикција, рече Филипче.
Инаку омикрон е најновиот сој на коронавирусот со потекло од Јужна Африка. Викендов започнаа да се регистрираат и првите случаи низ Европа, по што низа земји одлучија да ги затворат границите особено за патниците од јужноафриканските земји.
Светската здравствена организација официјално рече дека омикрон претставува многу висок глобален ризик и земјите треба да се подготват. Сепак препорачаа државите да не прибегнуваат кон затворење на границите.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Телма на местото на злосторството – За првпат објавено местото каде Вања била закопана

Јавноста се уште не се смирува со реакции по смрта на Вања и Панче кои претходно беа киднапирани. За првпат Телма ТВ успеа да дојде...

Јован Митрески,новиот претседател на Сообрание?

Извори од вледејачката СДСМ брифираат дека претседателот на партијата Димитар Ковачевски, за во недела закажал состанок на раководството на СДСМ. Неофицијално се дознава дека на...

Вмро Дпмне веднаш го разреши претседателот на месниот комитет во Охридско, откако истит бил фатен од страна на полициските службеници како конзумира дрога.

Лицето А.Т по пријавата од МВР за поседување на наркотични средства е веднаш разрешен од местото претседател на месниот комитет во Охридско соопштуваат од...

ЗАГИНА ЛОВЏИЈА ВО КИЧЕВСКО, по грешка застрелан со два истрели

Ловџија од кичевско денеска го загуби животот на лов, откако денеска околу 15 часот бил застрелан од друг ловџија во селото Бигор Доленци, дознава...