15.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаМакедонијаСопственикот на Беса: Ние во секој автобус ставаме канти, но тие ни...

Сопственикот на Беса: Ние во секој автобус ставаме канти, но тие ни се за вода.

Сопственикот на Беса транс, Беким Хаџиу денеска во интервју за бугарската БНТ зборуваше за автобусот во кој загинаа 45 македонски граѓани. Тој вели дека често си помислува зошто и тој не бил во тој автобус за да загине.

Што се однесува до тоа дали превезувале дополнително гориво или други запаливи материјали, вели дека тоа не било случај.

Имаше канти, во секој автобус има. Тие се туби со вода, во секој автобус мора да ги има, во случај нешто да се скине, да се случи, да се надополни. На влез на Бугарија секогаш има строги контроли. Проверуваат од багаж до шофер, што носат, вели Хаџиу.

Тој додава дека автобусот бил на технички преглед пред патувањето во Турција и дека бил целосно исправен. Ја исклучува можноста некои од патниците да внеле лесно запаливи материи. Потврдува дека тој и неговото семејство биле дел од патувањето и дека патувале со другите автобуси.

Во однос на тоа дали автобусот ги имал сите потребни документи, Хаџиу вели дека нема да коментираат се додека трае истрагата. Тој рече дека не се чуствува заплашен од никого.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...

Загина познат фотограф од Гостивар, албанските партии ги откажаа митинзите

Четириесет и тригодишниот Едмонд Амзаи, познат фотограф од Гостивар и сопственик на фото-студиото „Акон“, денеска загинал во тешка сообраќајна несреќа во Велес, пренесоа медиумите...

Јелена Спенџарска: Имав хејтери оти сум од Берово, ама сепак успеав во животот.

Водителката Јелена Спенџарска е вечерашна гостинка во 11-та епизода на Бомбакис поткастот. Таа раскажува за почетоците на својата кариера, предизвиците со кои се соочувала...

Уапсен па пуштен на слобода бегалецот Грујевски

Екс началникот на Петтата управа во УБК и бегалец, Горан Грујевски вчера бил уапсен во Загреб по распишана меѓународна потерница од македонските власти но...