4.9 C
Ohrid
вторник, јануари 18, 2022
Почетна Свет По повлекувањето од политиката Курц ќе добива по 11 000 евра месечно

По повлекувањето од политиката Курц ќе добива по 11 000 евра месечно

Translate (Eng):[gtranslate]

По целосното повлекување од политичката сцена на Австрија, поранешниот канцелар Себастијан Курц ја губи платата на шеф на пратеничкиот клуб, но делумно, а не веднаш.

Бруто платата на првиот човек на пратеничкиот клуб изнесува 15.182 евра месечно.

Курц сега има право да добива 75 отсто од последната плата, која во овој случај би била повеќе од 11.000 евра, за шест месеци.

РЕКЛАМА

За тоа време Курц може целосно да се посвети на семејството и наоѓање нова работа.

Меѓутоа, за да ги добие тие пари Курц мора да поднесе барање, бидејќи тие приходи не се исплаќаат автоматски. Засега не се знае дали ќе го стори тоа.
Infomaks