20.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаПецаков оствари средба со Васко Јолески, човекот кој живее една години со...

Пецаков оствари средба со Васко Јолески, човекот кој живее една години со механичко срце !!!

Стружанецот Васко Јолески (36) од 2011 има дијагностицирана срцева слабост и веќе една година живее приклучен на батерии, со вградена пумпа во срцето. Начинот на живот е диктиран од самата болест и вклучува намалена физичка активност, строг режим на исхрана и примање течности и зголемена чувствителност на временските прилики. Вели дека животот не е лесен.


Денеска градоначалникот Пецаков оствари средба со Васко Јолески, претседател на Националното здружение на пациенти со механичка потпора на срце ,,Храбро Срце”.

На средбата искажа силна поддршка за оваа група граѓани ветуваќи дека секогаш за сѐ што е во рамки на законските регулативи е подготвен да помогне.

Исто така на средбата беше договорено и ослободување од плаќање на надомест за паркирање на оваа група на граѓани.

Исто така градоначалникот дава и силна поддршка за напорите на здружението кои ги прави во борбата за подигнување на свеста за органодарителството.

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...