19.9 C
Ohrid
четврток, мај 30, 2024
ПочетнаЗабаваНаум Петрески слави 35 години на естрадата: Со музиката имам направено...

Наум Петрески слави 35 години на естрадата: Со музиката имам направено милиони, ама пријатели !!!

Златното грло Наум Петрески денес слави двоен јубилеј, 35 години на естрадата и 55 роденден.

„Супер се чувствувам“ вели тој и додава дека ова се убави бројки за човек, кому музиката му е во срце и кој живее со песната. Наум вели дека не го плаши староста и дека родендените треба да се множат, а не од бројќите да се плашат. Затоа, во таа чест, вечерва на настап сам си го честиташе роденденот со неговата автобиографска песна „Што ќе ти е бекрија“.

А славењето почна уште утрово, со најубави желби од семејството.
-Супер се чувствувам со две петки. Штом се разбудив сабајле значи добро е. Зошто? Имам другар кој ми рече дека кога човек ќе наполни 50 години и кога наутро ќе се разбуди ако не го боли ништо значи дека умрел. Хахахахах… А јас утрово кога станав со моите 55 години ме болеше вратот, некако лошо сум спиел. Прво го искрцкав вратот, па потоа на ред беа таблетките за притисок, за желудник и шеќер, па пиев кафе со една цигара, бидејќи сега ги оставам цигарите, не пушам многу. Потоа јадев комад со праз, многу убав, ми го направила мајка ми за роденден. Ете така некако утрото славенички тргна. Попладнето тргнав на пеење и еве славам со друштво во кафеана, за да колку толку личи на журките од времето што сме ги правеле кога немаше никакви забрани, вели тој.

Наум не сака да размислува дека доаѓа старост и дека со секој нареден роденден треба да мисли- остаравме. Вели родендените не ги чувствува како старост?

-Ма не. Јас откако сум роден сум подготвен дека еден ден ќе умрам. Па тоа се знае, нема тука филозофија. Е сега кој порано кој подоцна, кому како му е судено. Зошто да се плашам од старост, немам потреба. Само велам да нема тешки болести и залегнување на кревет. Туку да биде брзо. Смртта ама ич не ме плаши, уште помалку староста. Па како да се плашам од старост кога се чувствувам како да имам 18 години? Зеленика сум. За стрелци нема старост.

ИзворММС
За повеќе детали,Тука

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиднеј: СВЕЧЕНО ПРОСЛАВЕН ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Пишува  Тоде Кабровски Минатата недела на 26 мај 2024 година во организација на Македонскиот просвето-училишен одбор на Нов Јужен Велс со сите Македонски училишта во...

Пецаков: По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза, упатувам јавна поддршка

По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза упатувам јавна поддршка до сите наши сограѓани кои се борат со ваков животен...

Фатени лица од Охрид и Бугарија- Се претставувале како полицајци

Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.И.В.(58) од Република Бугарија и А.Т.(41) од Охрид. Во...

Македонче: Александар Лазовски, успешен магистрант на Харвард !

Честитки за нашиот Александар Лазовски, стипендист и признат студент лидер за вештачка интелигенција (AI) и образование, кој ја заврши својата магистратура по образование (2023–24)...