12 C
Ohrid
четврток, мај 23, 2024
ПочетнаМакедонијаПоранешни концесионери на плажи во Охрид ја тужат општината, бараат оштета од...

Поранешни концесионери на плажи во Охрид ја тужат општината, бараат оштета од 100.000 евра !!!

Поранешни концесионери на плажи во Охрид ја тужат општината. Ним пред почетокот на минатата туристичка сезона им беше исклучена струјата, а објектите затворени зашто неколку години работеа без концесија. Сега бараат општината да ги обештети за претрпените загуби од неработењето. Висината на побарувањата се неколку стотина илјади евра.

„Со преземање на низа незаконити притисоци и дејствија на повеќе субјекти и физички лица им е направена голема материјална штета. Тајмингот на таквите преземања, освен што беа незаконски, беа и нечовечки спрема вработените и спрема субјектите. Имаа штета по два основи – пропаднати артикли и исплатени плати на вработени кои не работеле, како и изгубена добивка.“

Поранешните концесионери велат дека тие не се виновни што работеле без концесија, затоа што немало разрешница за отпочнатата постапка за нови концесии. На некои им беа урнати објекти, а плажата вратена во првобитна состојба, каква што била пред десеттина години.
Барам оштета за срушените објекти. Со судски вештак е направена пресметка и така е доставено. Вредноста на судскиот вештак изнесува околу стотина илјади евра…“
За повеќе детали,Тука
Алсат

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Околу 400 матуранти од средните училишта во Охрид беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Околу 400 матуранти од средните училишта во градов беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола Требеништа

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола 2024-Тррбеништа”! Победник на овој турнир е екипата на Мирани Аг која што во финалето беше...

Жена си е жена: Давкова ги отворила сите прозорци во Вила Водно за да луфтира, истите претходно биле затворени ради безбедносни причини !!!

Новата претседателка веднаш направила „генералка“ на Вила Водно. Меѓу првите работи кои ги направила, ги отворила сите прозорци на Вилата за да влезе чист...

Ковачевски се повлече од претседателската функција на СДСМ

Димитар Ковачевски на денешната седница на партискиот Извршен одбор официјално го потврдил повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побарал свикување конгрес и организирање...