18.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 17, 2024
ПочетнаМакедонијаДури кај 17 лица на фестивал во Скопје пронајдена дрога!

Дури кај 17 лица на фестивал во Скопје пронајдена дрога!

Долго најавуваниот Таксират Фестивал 23, кој се одржа вчера во Спортски центар Борис Трајковски во Скопје, им отворил многу работа на полициските службеници од СВР Скопје.

Настанот кој предизвика голем интерес кај посетителите, и за кој секогаш се бара билет повеќе, го засенија податоците од денешниот билтен на МВР, според кои дури 17 лица на возраст од 18 до 38 години биле приведени, бидејќи кај нив била пронајдена дрога.

Кај 15 од приведените дрогата била пронајдена во спортскиот центар, а пак кај двајца на паркинг просторот пред спортскиот центар.

Одземена е марихуана, бела прашкаста материја, повеќе видови на таблети и пакувања со тврда материја.

Приведените се од Скопје, Битола, Велес, Штип, Свети Николе, Куманово, Гевгелија, Србија и Косово, а против нив ќе бидат поднесени соодветни пријави.

Инаку, Таксират е уникатен фестивал на кој настапуваат регионални и светски музички ѕвезди. Во историјата на официјалната страница на фестивалот е наведено дека истиот има исклучително значајна улога во изградбата на „ново“ и подобро Скопје преку различни аспекти и пристапи на контра-културата.

Вики Клинчарова Fokus

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Градоначалникот Пецаков оствари средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер

Денес во просториите на Општина Охрид, градоначалникот Кирил Пецаков оствари срдечна средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер која беше придружувана од тим на...

Медицинска сестра од ОНКОЛОГИЈА осудена на 2 години затвор !!!

🔴 ⚖️ Медицинската сестра од Клиниката за онкологија Амела Османовиќ е осудена на казна затвор од две години, затоа што од Клиниката во три...

Познатиот македонски актер станува министер

Познатиот актер Зоран Љутков ќе биде нов министер за култура и туризам. Ова вчера го соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за состав на...

Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно од најскапите...

Нашиот валандовчанец Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно...