16.3 C
Ohrid
понеделник, мај 16, 2022
Почетна Забава Француски градоначалник со закон забрани да паѓа снег

Француски градоначалник со закон забрани да паѓа снег

Translate (Eng):[gtranslate]

Снежна бура во последните денови ја погоди југоисточна Франција и предизвика општ колапс во општина Цердон.

Градоначалникот Марк Шавет направи необичен потег.

Законот забранува паѓање на снег на територијата на месната заедница Цердон, јавува ЛЦИ. Тој објасни дека сака на хумористичен начин да го осуди недостатокот на финансиски средства во малите градови и општини и да го привлече вниманието на владата.

Илјадници жители на општина Цердон веќе трет ден се без струја и не можат никаде да се движат поради блокираните патишта.

„Администрацијата едноставно нема доволно пари за да купи нов плуг или да поправи стара што ни е очајно потребна“, додаде Чавет.

Тој направи необичен потег и со закон ги забрани врнежите од снег во Цердон.

– Голем број мештани се жалат на ваквите временски услови. Владата ја остави општината без финансиски средства. Тешко дека можеме да купиме нов плуг за снег, а да не се откажеме од други значајни проекти за општината. Цената на новиот плуг е околу 150.000 евра. Секое снежно невреме нѐ остава без струја и ни ги блокира патиштата. Имајќи го сето ова предвид, донесов одлука да ги забранам врнежите од снег – изјави началникот Чавет.