19.9 C
Ohrid
сабота, мај 25, 2024
ПочетнаЗабаваФранцуски градоначалник со закон забрани да паѓа снег

Француски градоначалник со закон забрани да паѓа снег

Снежна бура во последните денови ја погоди југоисточна Франција и предизвика општ колапс во општина Цердон.

Градоначалникот Марк Шавет направи необичен потег.

Законот забранува паѓање на снег на територијата на месната заедница Цердон, јавува ЛЦИ. Тој објасни дека сака на хумористичен начин да го осуди недостатокот на финансиски средства во малите градови и општини и да го привлече вниманието на владата.

Илјадници жители на општина Цердон веќе трет ден се без струја и не можат никаде да се движат поради блокираните патишта.

„Администрацијата едноставно нема доволно пари за да купи нов плуг или да поправи стара што ни е очајно потребна“, додаде Чавет.

Тој направи необичен потег и со закон ги забрани врнежите од снег во Цердон.

– Голем број мештани се жалат на ваквите временски услови. Владата ја остави општината без финансиски средства. Тешко дека можеме да купиме нов плуг за снег, а да не се откажеме од други значајни проекти за општината. Цената на новиот плуг е околу 150.000 евра. Секое снежно невреме нѐ остава без струја и ни ги блокира патиштата. Имајќи го сето ова предвид, донесов одлука да ги забранам врнежите од снег – изјави началникот Чавет.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Вучиќ: Ме погоди тоа што Северна Македонија гласаше за резолуцијата за Сребреница

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синоќа во Белград изјави дека е погоден од гласањето на резолуцијата за Сребреница од Северна Македонија во Генералното собрание...

82-годишен дедо истепал 66-годишен Скопјанец.

На 23.05.2024 во 13.00 часот во СВР Скопје, А.Ј.(66) од Скопје пријавил дека околу 12.00 часот во неговиот двор, на подрачјето на Гази Баба,...

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип Матурант ја предизвикал сообраќајната несреќа што синоќа по полноќ се случи на ул. „Гоце Делчев“ на влезот од...

Велосипедистите в недела ќе возат во чест на Васил Јанкула-Нашиот Преспански херој !!!

Оваа недела со почеток од 9 часот велосипедистите од цела Македонија ќе возат околу Охридско езеро во чест и сеќавање на Васил Јанкула познат...