4.4 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаСкопје нема да го добие брзиот автобуски превоз и да стане првиот...

Скопје нема да го добие брзиот автобуски превоз и да стане првиот град на Балканот со еколошки јавен транспорт.

Скопје нема да го добие брзиот автобуски превоз и да стане првиот град на Балканот со еколошки јавен транспорт.

Нешто повеќе од еден месец откако стапи на функцијата, градоначалничката Арсовска веќе го поништи тендерот распишан од нејзиниот претходник во фотелјата Петре Шилегов.

Разгледувана била анализата околу јавниот превоз, направена лани за потребите на Градот и новата градска власт во неа препознала ризици по животна средина и градското зеленило, во случај да се реализира замисленото.

„САМАТА ТРАСА НА БРТ НА БУЛЕВАРОТ „ПАРТИЗАНСКИ ОДРЕДИ“ МИНУВА НАД ГЛАВНАТА ВОДОВОДНА ЦЕВКА ЗА СНАБДУВАЊЕ СО ВОДА НА СКОПЈЕ, ШТО САМО ПО СЕБЕ ПРЕТСТАВУВА РИЗИК КОЈ МОЖЕ ДА ДОНЕСЕ ГОЛЕМИ ПРОБЛЕМИ ЗА САМИОТ ГРАД. ПОКРАЈ ТОА, ДОКОЛКУ СЕ РЕАЛИЗИРА БРТ, ГРАДОТ ЌЕ ОСТАНЕ БЕЗ ГОЛЕМ БРОЈ ДРВЈА, ШТО СЕКАКО ЛОШО ЌЕ ВЛИЈАЕ НА ЖИВОТНАТА СРЕДИНА.“ – СООПШТИЈА ОД ГРАД СКОПЈЕ.
Тендерот за брз автобуски превоз беше распишан на 28 октомври и потпишан е Договор со Европската банка за обнова и развој за наменски кредит од 70 милиони евра.

Поради тоа се обидевме да добиеме став од ЕБРД за одлуката на градските власти и за евентуалните пенали, но засега молчат. Проектот е заведен е како зелен проект, а финансиите резервирани од буџетот за мрежата на зелени градови.

Планирано беше да опфаќа воспоставување две линии од Ѓорче Петров до Ново Лисиче и од Бутел до Кисела Вода.

Но, ништо од тоа нема да се реализира, а заради тоа стигна и остра реакција од страна на СДСМ, од каде што ја оценија како скандалозна одлуката на Арсовска.

„СКАНДАЛОЗЕН Е ПОСЛЕДНИОТ ПОТЕГ НА АРСОВСКА ДА ГО ПРЕКИНЕ ПРОЕКТОТ БАС РАПИД ТРАНЗИТ, КОЈ СЕ СПРОВЕДУВАШЕ СО ПОДДРШКА ОД ЕВРОПСКАТА БАНКА ЗА ОБНОВА И РАЗВОЈ. ТРИ ГОДИНИ СЕ РАБОТЕШЕ ОВОЈ РЕВОЛУЦИОНЕРЕН ПРОЕКТ КОЈ ИМА ЗА ЦЕЛ ДА ВНЕСЕ НОВ СИСТЕМ НА ЕФИКАСЕН И ЕКОЛОШКИ ЈАВЕН ПРЕВОЗ ВО ГЛАВНИОТ ГРАД. МНОГУ ВАЖЕН ЗА СКОПЈАНИ. СО СРЕДСТВА ОД ЕБОР И СО СРЕДСТВА ОД ГРАДСКИОТ БУЏЕТ, НАПРАВЕНИ СЕ ИСТРАЖУВАЊАТА И ИЗРАБОТКА НА СТУДИЈАТА НА КОЈА УЧЕСТВУВАА СООБРАЌАЈНИ ЕКСПЕРТИ ОД ЗЕМЈАВА И СТРАНСТВО, КАКО И ПРОЕКТ ЗА ПРВАТА ТРАСА.“ – ИЗЈАВИ СТЕФАН ВАСЕВ ОД СДСМ.

Градоначалничката Арсовска претходно најавуваше референдум за граѓаните на Скопје да одлучат самите за иднината на јавниот превоз во градот и да се изјаснат дали ја поддржуваат идејата за брз автобуски превоз или пак повеќе се за набавка на 250 еколошки автобуси.

Затоа Телма се обиде и лично да стапи во контакт со Арсовска за да каже дали сега се откажува од таа идеја, но одговор не добивме.

Петар Догов
Телма

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Таткото на Вања тврди дека не се познава ниту со Палчо, ниту со другите тројца осомничени

Притворениците и затворениците од Шутка се згрозени од двојното убиство. Тројца од четворицата осомничени кои се во истиот затвор, признаа вина. Тие пред обвинител...

Исчезнатата 22-годишна девојка се вратила во домот !!!

МВР попладнево соопшти дека се вратила дома девојката (22) која беше пријавена дека се одалечила од домот.

Од МВР демантираат: Скопјанецот не напаѓал случајни минувачи, го нападал неговиот познаник !!

ДЕМАНТ: СВР Скопје го расчисти инцидентот во врска со споделено видео по портали за маж кој наводно агресивно се однесувал кон случајни минувачи -...

Се трага по 22-годишна девојка, таткото пријавил во полиција дека ја нема.

Денеска (09.12.2023) во 04.30 часот во Полициската станица Карпош, Д.М.(53) од Скопје пријавил дека од домот се оддалечила неговата ќерка Т.М.(22) од Скопје. Се преземаат...