17.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаСпасовски: “Чест ми е што новиот лидер е од Куманово, ние фамилијарно...

Спасовски: “Чест ми е што новиот лидер е од Куманово, ние фамилијарно сме блиски“

Оливер Спасовски, министерот за внатрешни работи вечерва од студиото на ТВ21 во емисијата „Клик Плус“ коментираше за новиот лидер на СДСМ Димитар Ковачевски.

Спасовски за Ковачевски кажа дека му е чест што новиот лидер му е сограѓанин од Куманово и дека фамилијарно се блиски.

„СДСМ покажа сериозен демократски капацитет, и во една ваква ситуација во која сите заедно се наоѓаме, покажа висока демократска свест. Избравме нов претседател, тоа е другарот Димитар Ковачевски. Ми е дополнителна чест и задоволство што новиот лидер е од Куманово, инаку ние сме многу блиски и семејни односи“, рече Спасовски.

Спасовски одговори на прашањето дали очекува раководно место во СДСМ со новиот лидер?

-Знаете како, личните релации не треба да се доведуваат во врска со политиката никако. Близината, релациите, тоа што сме граделе со децении како наша лична врска е нешто што не треба да не отперетува ниту мене, ниту претседателот ниту било кој друг. Реков дека, сепак, сите тие кадровски решенија ќе треба да се базираат на визијата на новиот претседател. Затоа го споменав концептот. Концептот на Ковачевски во компањата е да се обединиме, да работиме посветено и одговорно во партијата“, вели Спасовски.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...

Сиљановска Давкова назначи нов генерален секретар, познатиот новинар ќе биде негов заменик

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ги има првите кадровски решенија за во Вила Водно. Досегашниот генерален секретар Миле Бошњаковски и неговите заменици Билјана Радева и...