11.7 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаМакедонијаАвстриските пожарникари кои летото ги гаснеа пожарите во Македонија, испратија пакетчиња за...

Австриските пожарникари кои летото ги гаснеа пожарите во Македонија, испратија пакетчиња за децата во Пехчево

Децата од Пехчево добија новогодишното изненадување од австриските пожарникари, кои изминатото лето учествуваа во гаснењето на пожарите во Малешевијата, јави дописникот на МИА.

Испраќајќи им подароци и пакетчиња, пожарникарите од Австрија на најмалите им ја честитаа Новата година со желби никогаш да не се повтори она што се случи летово кога изгореа илјадници хектари шума во Пехчевско и Беровско.


Фото: МИА
„Тоа се луѓе со огромни души, луѓе спремни да се жртвуваат, хумани луѓе, херои на денешницата. Со испраќањето на овие подароци пожарникарите покажуваат дека пријателствата кои ги стекнаа ќе траат вечно. Им благодариме за сè“,

вели пехчевецот Александар Бојчевски.
Еден од пожарникарите, Маркус Еберхарт, со фотографија од противпожарно возило преку социјалните мрежи најави поддршка за градот Пехчево.

„Здраво луѓе на Пехчево, ви посакувам Среќна нова година и ви давам мал поглед на она што ќе се случи во 2022 година. Повеќе информации за донацијата ќе соопштиме наскоро“,

истакна Еберхарт.
Австриските пожарникари за време на пожарите летото 2021 година, дојдоа да помогнат во гаснење, а беа стационирани на Градскиот стадион во Пехчево.

СПОДЕЛИ

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...