16.9 C
Ohrid
понеделник, мај 20, 2024
ПочетнаМакедонијаХазби Каба – затвореникот болен од рак кој почина во ќелија чекајќи...

Хазби Каба – затвореникот болен од рак кој почина во ќелија чекајќи дозвола да умре дома

Газби Каба, државјанин на Албанија, влегол во затворот Идризово во август 2020 година каде требало да помине 7 години откако е осуден за трговија со дрога. Набрзо се разболел од канцер, а болеста земала замав. Според податоците од повеќе институции, вака течеле неговите последни 40-ина дена.

5 ноември, 2021 година. Затвореникот Хазби Каба, болен од карцином во терминална фаза, поднесува барање за прекин на издржување на казната затвор.

8 ноември, 2021 година. Барањето, преку неговиот бранител, е испратено до судија за извршување санкции во Кривичниот суд во Скопје.

10 ноември, 2021 година. Барање од Каба стигнува и до Управата за извршување на санкции. Тие се обраќаат до Здравствен дом Скопје за да ги добијат медицинските податоци за лицето.

22 ноември, 2021 година. Барањето испратено до судот стигнува на мислење во обвинителството. Веќе следниот ден, надлежниот обвинител изготвува негативно мислење. Образложението е дека медицинската документација била поднесена како незаверена фотокопија.

6 декември 2021 година. Стигнува документацијата, односно мислењето на затворскиот доктор.

7 декември 2021 година. Судијата за извршување санкции го ослободува Каба на три месеци, но тој не може да излезе од затвор додека решението не стане правосилно.

9 декември 2021 година. Обвинителството се жали на одлуката на судот, бидејќи во решението недостасувале суштествени факти – каде и кога треба да се лекува осуденикот, дали тој воопшто има термин за лекување и операција.

19 декември 2021 година. Чекајќи конечна одлука за барањето поднесено пред 40 дена, Каба умира во својата ќелија во Идризово.

Од Управата за извршување на санкции, која е надлежна за затворите, не чувствуваат одговорност што Каба не дочекал да почине дома. Велат дека тие од почеток биле согласни да биде пуштен од затвор.
Пишува 360 степени

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...