19.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаГруби: Сакам да ви соопштам само дека ќе имаме премиер Албанец.

Груби: Сакам да ви соопштам само дека ќе имаме премиер Албанец.

Првиот вицепремиер Артан Груби изјави дека албански премиер во последните 100 дена од владата ќе има бидејќи како што вели за тоа има јавен договор, истакна тој во интервју за Косовапрес.

„Тие се обврзаа јавно и не верувам дека која било албанска политичка партија, би имала храброст да не гласа за кандидат Албанец прв пат да биде избран за премиер во нашето Собрание со гласови во Собранието. Значи, не гледам посебен предизвик ниту за ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи и тие се подготвени да гласаат за премиер Албанец во оваа држава, особено во последните 100 дена од оваа влада. Оваа иницијатива е повеќе од симболична, да беше само еден ден ќе беше симболична, но 100 дена не се малку пред избори, секако има уште 60 дена по изборите до изборот на новата влада“, истакна Груби.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...