Македонките пејачки се пофалија дека меселе леб за Бадник, а еве и кај кого се падна и паричката…

 

Православните христијани вчераа го прославуваа Бадник, денот кога се собира семејството на трпеза, на која освен храна има и бадниково гранче, кое претставува симбол на светлината и топлината на домот и на сите членови на семејтсвото.

Исто така, за Бадник се подготвува леб со паричка, па се верува дека на оној на кој ќе му се падне паричката ќе има среќна и бериќетна година.

 

Бадник во домот на познатите и кршењето лепче со паричка и годинава ги преплави социјалните мрежи.бадниковата вечера.

Илина Арсова објави дека годинава ќе биде бериќетка за Игор Џамбазов кој се сликаше со паричката.

Среќа имаше и пејачката Мартија Станојковиќ како и блогерката Ивона Јо, кои исто така се пофалија дека паричката паднала кај нив. Во домот на познатата инфлуенсерка Миа Костова најсреќен беше нејзиниот син Андрија.

Во домот на Тамара веќе втора година по ред паричката ја доби ќерката Хана. Некои од јавните личности пак објавија, покажаа како замесиле лепче или пита.

Сара Мејс, Кристина Арнаудова, Лила Филиповска, Калиопи, покажаа како ја подготвиле трпезата и им посакаа на своите пријатели и фанови многу среќна и бериќетна година.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here