11.9 C
Ohrid
понеделник, февруари 26, 2024
ПочетнаМакедонијаСестра Ефимија од манастирот во Рајчица: Во манастир владеат други закони, духовни...

Сестра Ефимија од манастирот во Рајчица: Во манастир владеат други закони, духовни – таму се зборува со јазикот на тишината

Отец Партениј се зафати со возобнова на монашкиот живот, правилно духовно воспитувајќи ги, па се промени перцепцијата на монашкиот начин на живот. Околу 200 монаси има во нашата земја, има повеќе од 20 активни манастири“ вели меѓудругото за „Трилинг“ сестра Ефимија која заедно со уште 9 монахињи е дел од манастирот „Св. Ѓорѓи Победоносец“ во Рајчица.

-Како започнува денот на монахињите во Рајчица?

„Ние стануваме во 5.30 и нашиот работен ден завршува околу 21 часот, немаме слободен ден, но тоа не ни претставува проблем, постои невидлива сила која ни дава многу радост, за да истраеме во послушанијата, во манастирот владeат други закони, духовни – таму се зборува со јазикот на тишина, тоа е една потреба да го чуеш другиот“.

Во продолжение разговорот со сестра Ефимија на големиот празник Божиќ:

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Со самото вадење на органите и го спасиле животот: Нема вина кај лекарите за случајот со Веапоска покажува вешатчењето

Со вкрстено испрашување на вештакот, професор доктор Драге Дабески, кој на барање на обвинетите го изработи вештиот наод за отстранувањето на матка, јајник и...

Спречен шверц на апарати за игри на среќа на царинската испостава Гевгелија

Девет апарати за игри на среќа, како и 405 делови за одржување, се запленети откако увозник се обидел да ги прошверцува помеѓу пријавена стока...

Б.Н. од Македонски Брод го освои Супер милионер џекпотот вреден фантастични 20.555.130 милиони денари

Б.Н. од Македонски Брод е играчот кој фантастични 20.555.130 денари. Тој е среќниот сопственик на вториот СУПЕР МИЛИОНЕР на Видеолотарија Касинос Австрија, оваа година. Македонски...

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар и Господ – еден од најпознатите и најдобрите македонски...