9.9 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаЗабаваБугарите дојдоа до ново откритие: Никола Тесла имал бугарски корени !!

Бугарите дојдоа до ново откритие: Никола Тесла имал бугарски корени !!

Еден од најзначајните научни умови во историјата на човештвото, Никола Тесла, е починат на денешен ден – 7 јануари 1943 година, а по повод таа годишница, на големиот научник му бешемпосветена емисија во Бугарија

Во програмата „Операција Историја“ порачаа дека Никола Тесла имал бугарски корени , а таквото тврдење го темелат врз тоа, како што велат, крштеницата на Тесла била на чист бугарски јазик.

Истовремено, во емисијата го отвораат прашањето дали е издржана теоријата дека семејната историја на Никола Тесла има бугарски корени.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...