12 C
Ohrid
четврток, мај 23, 2024
ПочетнаUncategorized @mkСветскиот Македонски Конгрес побара од Австралија итно ослободување на Новак Ѓоковиќ

Светскиот Македонски Конгрес побара од Австралија итно ослободување на Новак Ѓоковиќ

Во соопштение за јавноста светскиот македонски конгрес побара од австралиските власти да го ослободат Ѓоковиќ

НОВАК ЃОКОВИЌ Е ЕДИНСТВЕНИОТ ВИСТИНСКИ ПОБЕДНИК НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН 2022!
10 јануари 2022 година, Белград, Србија – Светскиот Македонски Конгрес (СМК) и Светскиот Македонски Конгрес – Србија (СМК-С) упатуваат целосна поддршка на најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ, во намерата за влез во Австралија поради поканата за учество на гренслем-турнирот на Австралија Опен во Мелбурн.
Светскиот Македонски Конгрес – Австралија и Македонската заедница во Австралија целосно го поддржуваат ослободувањето на најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ, во намерата за влез во Австралија поради поканата за учество на гремслем-турнирот на Австралија Опен во Мелбурн.

СМК и СМК-С изразуваат разочарување од австралиската влада која прво му даде виза со медицинско ослободување да дојде во Мелбурн и да учествува на Австралија Опен, за таа одлука да ја поништи откако Новак Ѓоковиќ слета во Мелбурн, со закана за депортација назад во Белград.

СМК и СМК-С бараат ослободување на Новак Ѓоковиќ од емиграцискиот притвор кому е определен само нему од сите учесници од странство на грем-слем турнирот на Австралија Опен!

СМК и СМК-С ја поздравуваат пресудата на Федералниот суд во Викторија, по жалба на Новак Ѓоковиќ за поништување на визата за влез во Австралија, со наредба до австралиската влада: Во рок од 30 минути да го ослободат најдобриот светски тенисер од емиграцискиот притвор, да му се врати пасошот и личните предмети и сите трошоци околу судењето да ги плати Австралија.

СМК и СМК-С најостро ја осудуваат изјавата на бранителот на државата пред Федералниот суд во Викторија, дека министерот за внатрешни работи на Австралија, Карен Ендрјус, најавил дека ќе го искористи дискреционото право самиот да му ја поништи визата на Новак Ѓоковиќ!
И покрај се’, Новак Ѓоковиќ е единствениот вистински победник на Австралија Опен 2022 година, што и да се случи во наредните денови!

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Околу 400 матуранти од средните училишта во Охрид беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Околу 400 матуранти од средните училишта во градов беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола Требеништа

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола 2024-Тррбеништа”! Победник на овој турнир е екипата на Мирани Аг која што во финалето беше...

Жена си е жена: Давкова ги отворила сите прозорци во Вила Водно за да луфтира, истите претходно биле затворени ради безбедносни причини !!!

Новата претседателка веднаш направила „генералка“ на Вила Водно. Меѓу првите работи кои ги направила, ги отворила сите прозорци на Вилата за да влезе чист...

Ковачевски се повлече од претседателската функција на СДСМ

Димитар Ковачевски на денешната седница на партискиот Извршен одбор официјално го потврдил повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побарал свикување конгрес и организирање...