12 C
Ohrid
четврток, мај 23, 2024
ПочетнаЗабаваЃоковиќ ја доби битката за останување во Австралија

Ѓоковиќ ја доби битката за останување во Австралија

Новак Ѓоковиќ ја доби битката за укинувањето на визита од страна на австралиската влада и веднаш е ослободен од имиграцискиот притвор.

Судијата Ентони Кели нареди да се укине одлуката на Владата за откажување на визата на Ѓоковиќ, велејќи дека таквата одлука „била неразумна“.

На австралиската влада и е наложено да ги плати сите трошоци на Ѓоковиќ.

Судијата Кели нареди Ѓоковиќ да биде ослободен од имиграцискиот притвор во рок од 30 минути од наредбата, која беше прочитана на отворен суд околу 17.15 часот по австралиско време.

Адвокатот на Ѓоковиќ претходно тврдеше дека тениската ѕвезда била ставена во неправеден и/или неразумен процес.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Околу 400 матуранти од средните училишта во Охрид беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Околу 400 матуранти од средните училишта во градов беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола Требеништа

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола 2024-Тррбеништа”! Победник на овој турнир е екипата на Мирани Аг која што во финалето беше...

Жена си е жена: Давкова ги отворила сите прозорци во Вила Водно за да луфтира, истите претходно биле затворени ради безбедносни причини !!!

Новата претседателка веднаш направила „генералка“ на Вила Водно. Меѓу првите работи кои ги направила, ги отворила сите прозорци на Вилата за да влезе чист...

Ковачевски се повлече од претседателската функција на СДСМ

Димитар Ковачевски на денешната седница на партискиот Извршен одбор официјално го потврдил повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побарал свикување конгрес и организирање...