5.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонија„Распукала Шар Планина“ ечи пред хотелот на Ноле во Мелбурн

„Распукала Шар Планина“ ечи пред хотелот на Ноле во Мелбурн

И вчера стотици граѓани се пред имигрантскиот хотел во Мелбурн во кој е сместен Новак Ѓоковиќ, кој утре ја очекува пресудата на неговата жалба за влез во Австралија. Вчера покрај српски, здружно се вееја и македонски и грчки знамиња меѓу поддржувачите на српскиот тенисер.

Денеска, пак, се запеа и српска верзија на македонската народна песна „Распукала Шар Планина“:

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...

Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации, тврди Ременски

Да се прошири истрагата за групата на Љупчо Палевски, зашто нивните дејства се еднакви на тероризам и истите имаат криминално минато за кое требало...

Курти бара најстроги казни за убијците на Вања

Косовскиот премиер Албин Курти смета дека на сторителите на киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска во Македонија и нарачаното убиство на 30-годишната Лиридона...

Македонските иселеници во Турција никогаш не ги заборавија своите македонски корени

Според Мустафа Кемал Узункаја, здружението на македонските иселеници ЕГЕ во изминативе години има преземено повеќе активности што се насочени кон зачувување на нивните македонски...