16.9 C
Ohrid
понеделник, мај 20, 2024
ПочетнаМакедонијаОваа година ниту еден локален жител не скокна по чесниот крст во...

Оваа година ниту еден локален жител не скокна по чесниот крст во водите на Дојранско Езеро.

Годинава во Дојран ниту еден локален жител не се фрлаше за крстот во водите на Дојранското езеро. Традицијата за Богојавление сепак се одржа. Учествуваа десетмина ракометари од ракометарниот клуб Куманово кои се тука на спортски подготовки. Најсреќен беше 21 годишниот Иван Димитров.

Дојранчани ги поздравија учесниците во традиционалното фрлање по крстот. За победникот свиреше и музика. Отец Ѓорги Сламков вели дека оваа традиција е посебна затоа што е поврзана со езерото.

Крстот се фрлаше на плажата Калдрма, на излезот од Нов Дојран.


Телма

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...