19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаПретреси во тетовско: Пронајдени пушки кои ги користи само војската и специјалците...

Претреси во тетовско: Пронајдени пушки кои ги користи само војската и специјалците !!!

Полициски службеници на СВРТетово на 21 јануари од 16 часот и 15 минути до 18 часот и 50 минути , со судски наредби, извршија претреси во домовите на Н.А.(24) и неговиот роднина Р.Л.(27) во тетовски Порој.

Притоа, во домот на Р.Л. пронајдени се три парчиња огнено оруже: 2 ловечки пушки, од кои една од американско производство и “хеклер”, над 170 куршуми од различен калибар, елек, футрола, ремен и 13 пакувања со остатоци од бела прашкаста материја.Р.Л. е лишен од слобода и задржан во Полициската станица Тетово.

По целосно расчистување на случајот, во консултација и координација со Јавен обвинител, Р.Ј. во текот на утрешниот ден, со соодветен поднесок ќе биде изведен пред судија во претходна постапка на Основниот суд Тетово.

Јавува- Зоом.Мк

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...