22.3 C
Ohrid
недела, јуни 23, 2024
ПочетнаСветУкраина е опколена од три страни: Сухоите полетаа кон Белорусија (ВИДЕО)

Украина е опколена од три страни: Сухоите полетаа кон Белорусија (ВИДЕО)

Руската авијација префрли современи ловци Сухој од класата Су-35С на аеродромите во Белорусија, каде е предвидено да учевствуваат на воена вежба, објавија од Министерството за одбрана на Русија.

Од министерството порачаа дека авионите ќе бидат дел од заедничките сили на Русија и Белорусија – „Сојузна држава“, а ќе биде проверен и степенот на остварената соработка помеѓу двете армии.

Воената вежба е предвидена да започне на 9 февруари, а во две фази ќе се одвива сè до 20 февруари.

Претставниците на НАТО се многу претпазливи во врска со најавената воена вежба во Белорусија, сметајќи дека се работи за обичен изговор, со цел да се префрли војска и оружје во оваа земја, со цел Русија од три страни да може да изврши инвазија врз Украина, откако големи контигенти претходно се стационирани на источната граница, како и на Полуостровот Крим.

Пред неколку дена беше објавено и дека во Белорусија се испратеи два баталјона од ПВО системот С-400.
Видео Тука

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчани масовно ја поддржаа парадата на вистинските вредности, домот, родителите и фамилијата

ВИСТИНСКА ПАРАДА НА ГОРДОСТА ! ДОМ , СЕМЕЈСТВО , РОДИТЕЛИ – МАЈКА И ТАТКО ! ЗАГАРАНТИРАНА ИДНИНА ВРЕДНОСТИ ДАДЕНИ ОД БОГА И ВРЕДНОСТИ ПО КОИ ТРЕБА ДА ГИ...

Познат идентитетот на младата Македонка која почина во страотната сообраќајка во Грција

Фејсбук групата „Бабам Битола“ објави фотографија и го објави идентитетот на младата битолчанка која загина во сообраќајната несреќа што се случи вчера на автопатот...

28-годишна прилепчанка синоќа уапсена поради напад на полициски службеник

На 21.06.2024 во 22.30 часот на бул.„Гоце Делчев“ во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп ја лишиле од слобода С.К.(28) од Прилеп. Имено, претходно таа...

АС: Заврши Европското првенство за Даку

Даку по националистички скандирања „Е.и ги Македонците…, е.и ги Србите…“ наиде на осуда од целата европска фудбалска јавност, па и од албанските фудбалски аналитичари,...