15.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаМакедонијаОхрид го добива најголемиот брод – катамаран во земјата

Охрид го добива најголемиот брод – катамаран во земјата

Три години трае изградбата на најголемиот брод кој некогаш запловил на Охридското Езеро.


Всушност тоа ќе биде брод – катамаран, со универзална намена што ќе ја збогати туристичката понуда на Охрид, велат браќата Гилески, сопственици на препознатливата бродска флота која плови под името „Александрија“. По 1 и 2, во догледно време по езерото ќе плови и „Александрија 3“.

Изградбата на новиот брод „Александрија 3“ до неодамна се одвиваше во затвворен простор – хангар, од каде со специјално возило и механизација деловите на бродот се пренесуваат во населбата Воска, во близина на стадионот Грашница.

Тука ќе се одвиваат завршните работи, односно ќе се врши спојување на веќе изготвените елементи, по што бродот ќе ја добие конечната форма и функција, на еден голем катамаран кој ќе може да опслужува до 250 патници. – велат за OhridNews сопствениците на „Александрија 3“.

Според најавите бродот – катамаран треба да биде завршен во текот на наредната година, кога и се очекува да заплови на Охридското Езеро. Вистински предизвик ќе биде неговото закотвување и опслужување на што исто така интензивно се работи.
Со зголемувањето на бродската флота неминовно се наметнува потребата од подобрување на пристанишната инфраструктура на Охридското Езеро и регулација на пловниот сообраќај, кој добива како на интензитет, така и на актуелност.
ОhridNews

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...

Загина познат фотограф од Гостивар, албанските партии ги откажаа митинзите

Четириесет и тригодишниот Едмонд Амзаи, познат фотограф од Гостивар и сопственик на фото-студиото „Акон“, денеска загинал во тешка сообраќајна несреќа во Велес, пренесоа медиумите...

Јелена Спенџарска: Имав хејтери оти сум од Берово, ама сепак успеав во животот.

Водителката Јелена Спенџарска е вечерашна гостинка во 11-та епизода на Бомбакис поткастот. Таа раскажува за почетоците на својата кариера, предизвиците со кои се соочувала...

Уапсен па пуштен на слобода бегалецот Грујевски

Екс началникот на Петтата управа во УБК и бегалец, Горан Грујевски вчера бил уапсен во Загреб по распишана меѓународна потерница од македонските власти но...