4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаМакедонската армија е на 134 место од 140 држави во светот

Македонската армија е на 134 место од 140 држави во светот

Последниот извештај на „Global Firepower“ покажува дека македонската армија е на 134 место од 140 држави во светот.

Индексот за „Global firepower“(статистичка веб страница) ги рангира армиите на 140 земји годишно. Излегоа и резултатите за 2022 година, кои се засновани според многу фактори поврзани со одбранбена воена кампања или продолжена офанзива.

Според податоците Србија ја има најмоќната армија од државите на поранешна Југославија, како и една година порано, и е пред Хрватска по армиска сила, пишува загрепски Вечерњи лист.

Весникот наведува дека Србија е рангирана на 61. место од 140 земји во 2022 година, а Хрватска е чекор поназад, на 62. место и додава дека со оглед на тоа што оваа листа се креира од година во година, може да се земе како релевантна.

Факт е дека Србија во последните неколку години интензивно се вооружува и годишно го зголемува воениот буџет за 40 отсто, наведува хрватскиот весник и посочува дека во 2017 година Хрватска била на 68, а Србија на 89 место.

Се додава дека големиот скок на Србија на оваа воена листа за само пет години, бидејќи се проби од 89. на 61. место, не е изненадување, со оглед на тоа што во меѓувреме, како што велат, Србија ја модернизирала целата ескадрила од 12 МИГ 29 набави околу 20 тенкови Т-72, ​​нов противвоздушен ракетен систем Панцир С-1, потоа борбени хеликоптери МИ-35, како и нов противтенковски ракетен систем, сите од Русија.

Вечерњи лист додава дека од Кина пристигнува копија од системот за противвоздушна одбрана со долг дострел ФК-3 (копија на рускиот С-300), а веќе се пристигнати кинески борбени беспилотни летала, како и дека слични доаѓаат од Турција.

Весникот исто така посочува дека Хрватска не се одлучила за единствената најголема воена набавка во својата историја, купувањето на 12 повеќенаменски воени авиони од Франција за една милијарда евра, од кои повеќе од една третина е веќе платена.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...