11.7 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаМакедонија64-годишниот Љуљзим од струшко самоиницијативно со својот џип ги чисти локалните патишта.

64-годишниот Љуљзим од струшко самоиницијативно со својот џип ги чисти локалните патишта.

64годишниот пенизонер од струшкото село Мислодежда, Љуљзим Мена, веќе четири години самоиницијативно со свое возило, на кое има поставено плуг, го чисти снегоТ од локалните патишта кои водат до десеттината села во регионот на Струга, објави Гласот на Америка на македонски јазик.

Локалните жители велат дека Мена по некогаш и двапати поминува територија од педесеттина километри за да помогне во отстранувањето на снегот.


Видео Тука

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...