34.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаМакедонијаДимитров: Со зголемувањето на минималната плата ќе направиме голема неправда спрема добрите...

Димитров: Со зголемувањето на минималната плата ќе направиме голема неправда спрема добрите работници

Задоволен работник е работник кој е платен, но не може да се каже дека платата од 15 илјади да се накачи на 18 илјади дека ќе направиме помотивирани работници, вели претседател на Организацијата на работодавачи на Македонија, Ангел Димитров во „Топ Тема“.

-Само вака може да ја зголемиме платата на нископлатените работници оние кои се загрозени со најмали примања со најниски работни места и така ќе направиме голема неправда спрема добрите работници кои ќе ги доближиме до нив што покажува анализата.Ќе се компресираат платите. Кај нас со најниски примања се 13 отсто од граѓаните , а нормално е тој процент да биде од 3 до 4 отсто .Ако ја зголемиме платата скоро 20 отсто од работниците ќе зимаат иста плата, објасни Димитров.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Кумановец два пати ја мажел малолетната ќерка за пари, сакал и трет но таа избегала и пријавила во полиција

Таткото на малолетна кумановчанка два пати ја мажел за пари. Се обидел истото да го направи и по трет пат се додека таа не...

Фатиме Фетаи стана доктор на науки

Обвинителката Фатиме Фетаи го одбрани докторскиот труд на тема „Главна расправа во практиката – предизвици и дилеми“ на правниот факултет „Јустинијан Први“. На одбраната,...

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...