34.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаМакедонијаКуќен притвор за едно од лицата кое беше фатено со прекурзор ...

Куќен притвор за едно од лицата кое беше фатено со прекурзор вреден 50 милиони евра.

Притвор од 30 дена и куќен притвор од 30 дена одреди судијата за двете лица одговорни за испораката на еден тон материјал на скопскиот аеродром од кој може да се направи амфетамин во вредност од 50 милиони евра.

Основниот кривичен суд Скопје на осомничениот Н.К. му определил мерка притвор во траење од 30 дена, а на осомничениот М.З. му определи мерка куќен притвор во траење од 30 дена.

Решенијата се донесени поради опасност од бегство, можност да се попречи истрагата и да се влијае на сведоци, како и можност да се повтори делото. Против овие решенија странките имаат право на жалба пред Кривичниот совет.

МВР вчера на скопскиот аеродром заплени 40 пакувања хемиска материја во вкупна тежина од 1105 килограми. Двете уапсени лица се дел од меѓународна криминална група.

Според лабораториските резултати добиени од примерок од пратката, станува збор за супстанца – прекурзор „1 Phenyl – 2 Propanone“ што според член 3 од Законот за прекурсори спаѓа во прва категорија согласно ратификуваните меѓународни договори и меѓународните нормативи и стандарди. Оваа хемиска материја позната уште и како Phenylacetone и Benzyl Methyl Ketone BMK (P2P) претставува прв прекурзор за добивање на амфетамински тип на стимуланс и се користи за илегално изработување на амфетамин, метамфетамин и МДМА – таблети екстази.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Кумановец два пати ја мажел малолетната ќерка за пари, сакал и трет но таа избегала и пријавила во полиција

Таткото на малолетна кумановчанка два пати ја мажел за пари. Се обидел истото да го направи и по трет пат се додека таа не...

Фатиме Фетаи стана доктор на науки

Обвинителката Фатиме Фетаи го одбрани докторскиот труд на тема „Главна расправа во практиката – предизвици и дилеми“ на правниот факултет „Јустинијан Први“. На одбраната,...

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...