19.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаОсмани: Историчарите не смеат да се мешаат во политичките работи

Османи: Историчарите не смеат да се мешаат во политичките работи

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска во изјава за медиумите посочи дека тие никогаш нема да реагираат на изјавите на членовите од мешовитата комисија меѓу Македонија и Бугарија.

Никогаш не реагираме за нивни коментари по однос на историските прашања, тоа што е нивна надлежност бидејќи основниот принцип на овој однос е политиката на политичаите, историјата на историчарите“, порача Османи.

Според него, тие не смеат да се мешаат во политичките работи.

„Замрзнувањето на улогата на Комисијата за историски прашања е минирање на Договорот за добрососедство. Тоа е веќе политичко прашање. Тоа не е содржинско прашање на нивната работа“, истакна Османи.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...