21.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаЗабаваРаде Шербеџија: Зошто луѓето сакаат да крадат, да киднапираат, да имаат, да...

Раде Шербеџија: Зошто луѓето сакаат да крадат, да киднапираат, да имаат, да бидат агресивни, да мразат, да војуваат, да убиваат кога сè ќе помине толку брзо

Актерот и музичар Раде Шербеџија на својот Фејсбук профил објави видео на кое седи во стан пред прозорец и гледа кон театарот во Риека.

„Ова е моето омилено место во нашиот стан во Риека. Седејќи овде покрај прозорецот, обично пишувам нешто. Гледам низ прозорецот, го гледам овој австриски виенски хрватски театар, замислувам разни работи, го набљудувам животот низ прозорецот. “ започнал тој.

Ситуацијата го потсети на приказната меѓу сликарот Мичо Поповиќ и црногорскиот сликар Војо Станиќ, кој во тоа време одржувал изложба во Белград.

„Војо, колку се прекрасни твоите слики, сакам да имам една твоја слика, а Војо вели: ‘Господине Поповиќ, вие сте најголемиот сликар во Југославија, не можам да ви ја дадам мојата слика, но имам мало поткровје и прозорец во Херцег Нови, а потоа стојам покрај прозорецот и гледам во празното море и сликам, сликам чамци, градови, полиња, цвеќиња, луѓе, па ќе дојдеш до мојот прозорец и ќе ја направиш најубавата слика на светот. “, рече тој.

Открил дека неговата сопруга Ленка го продала станот.

„Вчера Ленка го продаде нашиот стан, овој од Риека. Вчера беше 2 февруари 2022 година, важен ден. Еднаш во илјада години, како што веројатно беше 1 јануари 1011 година. Мислам како минуваат тие денови и време, размислете што ќе се случи во 2222 година, по двесте години, ќе преживеат какви имиња, надвор од нашиот свет што ги знаеме, звучни, славни, ќе преживеат.“

„Се прашувам зошто луѓето тогаш сакаат да крадат, да киднапираат, да имаат, да бидат агресивни, да мразат, да војуваат, да убиваат кога сè ќе помине толку брзо“, заклучил тој.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...