21.8 C
Ohrid
сабота, јули 20, 2024
ПочетнаМакедонијаБраќата Кличко се подготвени за нападот на Путин

Браќата Кличко се подготвени за нападот на Путин

Русија треба да разбере колку е силна Украина и која цена би можела да ја плати за да започне каква било воена агресија против Украина, изјави градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, кој им се придружи на армиските резервисти заедно со неговиот брат Владимир.

„Пред нашите непријатели да ја нападнат Украина, тие мора да видат дека сме силни, мора да видат колку силни ќе бидеме, тоа ќе биде многу болна цена за сите“, рече градоначалникот на Киев.

Украина има млада демократија и визија да „изгради“ европска земја – визија што Русија ја отфрли. Сепак, според Кличко, финансиската и политичката поддршка на Западот ја направи Украина посилна.

Кличко се надева дека дипломатите во Украина би можеле да ја „запрат оваа агресија на дипломатски начин“.

„Ако не, мора да се подготвиме да земеме оружје“, рече поранешниот светски шампион во бокс.

Неговиот брат Владимир, исто така боксерски шампион, кој сега се опишува себеси како активист, смета дека Западот треба да биде свесен дека не смее да покаже никаква „слабост“ кога станува збор за справување со геополитичките кризи како што е актуелното непријателство меѓу Украина и Русија.

Сојузниците не успеаја

Запрашан дали САД прават доволно за да ѝ помогнат на Украина бидејќи се соочува со можна воена конфронтација, Владимир Кличко рече дека „никогаш не е доволно“.

„Верувам дека Западот понекогаш покажува слабост во одредени ситуации и дека треба да бидеме пообединети и да се заштитиме едни со други и да ги заштитиме нашите интереси, нашата демократија за која се боревме и која ја развиваме во западниот свет“, рече поранешниот боксер.

„Однесувањето на германската влада ме остава без зборови. Министерството за одбрана очигледно не разбра дека се соочуваме со совршено опремени руски сили кои во секое време можат да започнат нова инвазија на Украина“, изјави тој за германските медиуми.

Подготвени за се

Виталиј Кличко рече дека Украина сега мора да биде „подготвена за секое сценарио“, бидејќи нема веднаш знаци за намалување на тензиите, и покрај продолжувањето на дипломатските разговори меѓу руските претставници, вклучително и претседателот Владимир Путин, и западните лидери.

Запрашан колку е загрижен за штетата што кризата ја нанесува на украинската економија опфатена со инфлација, градоначалникот на Киев призна дека можноста за војна влијае на состојбата на економијата, но дека одбраната на суверенитетот сега е приоритет.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...

Пожарникари утрово го извлекоа телото на давеникот во Дојранското Езеро

Во раните утрински часови извлечено телото на мажот кој вчера се удави во Дојранско Езеро. Тројца пожарникари од ТППЕ Струмица утрово го извлекле телото. од СВР...