Рама: Браќа Македонци и Албанци, прифатете го предлогот на Макрон.

Браќа Македонци и Албанци, прифатете!“, вели албанскиот премиер Еди Рама за последниот француски предлог кој го даде францускиот претседател Емануел Макрон, со цел Македонија и Бугарија да дојдат до решение и старт на преговори за нашата земја.

Рама на Твитер упати порака до македонските власти да го прифатат последниот француски предлог за решение со соседна Бугарија, со цел да се продолжи кон официјален почеток на преговорите на Македонија за членство во ЕУ.

„Последниот француски предлог, кој воедно е и конечен, и дава можност на Северна Македонија за безусловен пристап и го отвора патот за официјален почеток на преговорите за членство на двете земји во Европската Унија! Им велам на браќата Македонци и Албанци: Прифатете!“, напиша Рама.

Според шефот на државата, Стево Пендаровски модификуваниот француски предлог, кој пристигна во Скопје, е далеку подобар од претходниот. Но, тој нагласува дека треба да искомуницираат со граѓаните

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here