18.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаЈа фативме удолницата: Бензините поскапи за 1,5 денари по литар, дизелот за...

Ја фативме удолницата: Бензините поскапи за 1,5 денари по литар, дизелот за два

Цената на бензините од ноќеска на полноќ се зголемува за 1,5 денар по литар, а дизелот поскапува за два денара, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,54 отсто.

Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 81 денар за литар, ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава за 83, а ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) за 73,5 денари за литар. Со одлуката на РКЕ за 1,5 денари за литар поскапува и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) кое ќе се продава за 73 денари за литар. За 1,815 денари за килограм се зголемува и малопродажната цена на Мазутот М-1 НС и ќе изнесува 46,537 денари.

Како причина за зголемувањето на малопродажните цени на нафтените деривати од РКЕ ги посочуваат зголемените референтни цени на нафтените деривати на светскиот пазар во изминатите седум дена кај бензинот во просек за 3,662 отсто и кај дизелот за 4,010 отсто, како и за околу 0,347 отсто повисокиот курс на денарот во однос на доларот.

МИА

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...