28.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаАвдиу: Работев во Германија и се вратив тука, 18.000 денари се доволни...

Авдиу: Работев во Германија и се вратив тука, 18.000 денари се доволни за скромен живот, а условите се исти и е многу поубаво тука.

Полико Авдиу, кој е шивач во компанијата „Текстил Солушн“ вели дека наишол на исти услови како во Германија и дека минималната плата од 18.000 денари е доволна за скромен живот.

„Јас сум задоволен, 18 години работев во Германија и ја напуштив, среќата ме донесе во оваа фирма пред 8 години, условите се исти како во Германија. Ги гледам младите сите одат во Германија ама животот таму не е ист. Јас сум задоволен со минималната плата благодарение на премиерот кој најде компромис со синдикатот и работодавачите. Таа вечер многу се заблагодарував на премиерот што се најде компромис, 18.000 не се многу ама за скромен живот се доволни, мислам дека и понатаму ќе растат платите ако работиме повеќе“, вели Авдиу.

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...