29.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаМакедонијаВо струмичка фирма запленета непријавена Марихуана вредна 3 Милиони Евра.

Во струмичка фирма запленета непријавена Марихуана вредна 3 Милиони Евра.

При контрола на струмичка фирма која одгледувала канабис за медицински цели, МВР заплени повеќе од тон и пол марихуана во вредност од 3 милиони евра која била спакувана во кутии и вреќи. Како што соопшти министерот Оливер Спасовски, станува збор за контрола спроведена со Бирото за јавна безбедност (БЈБ) но и со членови на комисија која утврдува дали фирмите ги исполнуваат условите да одгледуваат канабис.

„Поради констатирани неправилности во работењето на правното лице, запленета е непријавена марихуана во вредност од 3 милиони евра со вкупна тежина од над еден и пол тон, што е спротивно на челн од Законот за контрола на опојни дроги и психотропни супстанци“, кажа министерот Оливер Спасовски без да открие за која фирма станува збор, бидејќи последниве години во Струмица и регионот се отворија повеќе компании за одгледување канабис за медицински цели.

Од струмичкото Основно јавно обвинителство соопштија дека нивен обвинител бил известен за акцијата на МВР и комисијата која врши контрола на исполнетост на условите кај фирмите, но досега до нив нема стасано кривични пријави кои биле најавени.

„Дополнително ќе ве информираме за случајот откако ќе ги добиеме потребните документи и пријави од спроведената контрола“, соопштија од Струмичкото јавно обвинителство кое ќе испитува и поврзаност со откриената марихуана кај Ресен.

Имено, МВР во друг случај вчера на патот Ресен-Охрид фати двајца струмичани кои со моторно возило пренесувале 50 килограми марихуана спакувана во три торби вредна 200 илјади евра. Против нив се поднесени кривични пријави до Битолското јавно обвинителство.
Сдк.Мк

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Фатиме Фетаи стана доктор на науки

Обвинителката Фатиме Фетаи го одбрани докторскиот труд на тема „Главна расправа во практиката – предизвици и дилеми“ на правниот факултет „Јустинијан Први“. На одбраната,...

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...

Тепачка помеѓу две семејства во Штип, полицијата приведе 11 лица

На 13.07.2024 во Штип, полициски службеници од СВР Штип ги лишил од слобода З.М.(27), М.С.(29),М.К.(27), А.К.(24), М.К.(50), М.К.(30), Ш.К.(52), Е.Д.(43), Џ.Д.(23), А.Д.(25) и Џ.Ј.(28)...