18.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаЦветановска го освои 95. место на крос кантри трката на 10км

Цветановска го освои 95. место на крос кантри трката на 10км

Македонската натпреварувачка на Зимските олимписки игри, Ана Цветановска го имаше својот прв настап на големото натпреварување, таа заврши на 95. место.
Цветановска се натпреваруваше на крос кантри трката на 10 километри. Делницата ја мина за време од 39:57.07 минути. Го освои 95. место од 98 учесници.

Златниот медал го освои Норвежанката Тересе Јохауг со време од 28:06.03 минути, пред Керту Нисканен и Криста Пармакоски од Финска.

Претходно Цветановска требаше да настапи и на трката 7,5 + 7,5 км во скијатлон. Но поради ситуацијата со ковид-19, организаторот реши да го намали бројот на ученици, па македонската спортистка отпадна.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...