6.1 C
Ohrid
петок, февруари 23, 2024
ПочетнаМакедонијаНе се знае дали цените ќе останат „замрзнати“ Владата не може...

Не се знае дали цените ќе останат „замрзнати“ Владата не може да направи ништо за поскапувањето на дериватите

Се уште не се знае дали ќе се продолжи мерката за замрзнување на цените на основните производи, но министерот за економија, Крешник Бектеши, вели дека се анализираат и други модели за да се интервенира кај увозниците на основните прехранбени производи и трговците на големо.

„Според сите податоци, нема зголемување во месец декември и јануари имајќи ја предвид одлуката за замрзнување на цените на основните производи. Се уште е рано да одлучиме за продолжување на мерката за која веќе почна да се зборува во јавноста. Се анализираат и други модели и веројатно ќе се интервенира и во маржата на увозниците на основните прехранбени производи и кај трговците на големо и мало и на тој начин ќе го намалиме влијанието од поскапувањето на основните производи“, вели Бектеши.

Што се однесува до цената на нафтените деривати, таа може да се зголеми но Министерството за економија и Владата не можат да направат ништо во врска со тоа бидејќи тоа не зависи од државата.

„Северна Македонија не е производител ниту на нафта, ниту на други нафтени деривати, но мене ме радува фактот што во регионот имаме најниски цени за разлика од Косово, Србија, Албанија, Црна Гора, Босна итн. Се донесува до центата на нафтата и нафтените деривати не можеме да влијаеме бидејќи тие се во дел од меѓународните берзи и таму се одредува цената“, рече Бектеши.

Со поскапувањето на електричната енергија и нафтените деривати, во Македонија почна и поскапувањето на основните производи, по што Владата ги замрзна цените на неколку основни производи, а потоа додатно го продолжи рокот на мерка до 28 февруари 2022.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично заврши потрагата по исчезнатиот Александар од Прилеп

Потрагата по лицето Александар Јошовески од Прилеп на кого му беше изгубена трагата вчера попладне за жал е пронајден починат вечерва. Ова преку социјалните мрежи...

„Несериозен е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите“, рече Маричиќ

Предлогот законските измени на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на патните исправи е правна несигурност за граѓаните, изјави вечерва вицепремиерот Бојан Маричиќ на новинарско...

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори.

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори. Партијата Движење ЗНАМ - За наша Македонија вечерва во Скопје ќе го одржи првиот...

ДНК со поддршка до Силјановска-Давкова: Време е да си добиеме мајка!

Популарното музичко дуо ДНК јавно и искажа поддршка на професорката Гордана Силјановска-Давкова, која се пријавила на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ...