21.8 C
Ohrid
сабота, јули 20, 2024
ПочетнаЗабаваНаучниците утврдија- Смртта е крај не постои рајот

Научниците утврдија- Смртта е крај не постои рајот

Др. Шон Керол е професор по физика на престижниот калифорниски институт за технологија.

Својот живот го посветил на проучување на законите на физиката и неодамна го споделил своето знаење со колегите во научен труд.

„Секаков облик на живот после смртта не е возможен. Тоа ѝ пркоси на науката“, пишува Дејли Стар.

– Законите на универзумот едноставно не ни дозволуваат да ја одвоиме нашата свест од телото по смртта. Сè во нашиот свет може да се објасни со науката и законите на физиката – напиша тој во магазинот „Сајентифик Американ“ и веднаш продолжи:

Тврдењата дека некоја форма на нашата свест може да ја преживее физичката смрт и падот на телото се во спротивност со сè што знаеме. Не постои начин информациите, емоциите … и другите работи складирани во нашите умови да „продолжат понатаму“. Верувањето во животот после смртта, најблаго кажано, бара постоење на сосема различни природни закони од оние што ни се познати. Откако научниот свет ќе ја прифати оваа теза, тогаш можеме правилно да истражиме како функционира човечката свест, рече Керол.

Веднаш штом излезе објавата, предизвика лавина од коментари. Кои се доста поделени.

Од една страна, имаме еден куп оние кои му честитаа на докторот за неговата храброст и рекоа дека прифаќањето на овој факт е единствениот начин на кој луѓето можат да напредуваат, меѓутоа, има многу кои, најблаго речено, не се задоволни.

– Не можеме се да објасниме со помош на науката. Луѓето кои мислат така не разбираат дека животот е чудо. Според нив, ние сме само кластер од атоми што еден ден ќе престане да постои. Одбивам да ја прифатам таа етикета – напишала една навредена госпоѓа.

Еден господин, исто така, се јави, тврдејќи дека бил мозочно мртов пет минути.

– Ја гледам светлината, го видов рајот, видов драги луѓе кои веќе не се живи. Како може науката да го објасни тоа – напиша тој.

Извор Кумановски Муабети

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...

Пожарникари утрово го извлекоа телото на давеникот во Дојранското Езеро

Во раните утрински часови извлечено телото на мажот кој вчера се удави во Дојранско Езеро. Тројца пожарникари од ТППЕ Струмица утрово го извлекле телото. од СВР...