6.1 C
Ohrid
петок, февруари 23, 2024
ПочетнаСветГерманците го налутија Путин: ЕУ наскоро ќе плаќа дупло за гасот

Германците го налутија Путин: ЕУ наскоро ќе плаќа дупло за гасот

Предупредувањето доаѓа откако Германија го суспендира одобрувањето на гасоводот Северен тек 2.

Европејците наскоро ќе треба да плаќаат 2.000 евра за илјада кубни метри природен гас, напиша денеска на Твитер поранешниот руски претседател и актуелен заменик-претседател на Советот за безбедност Дмитриј Медведев. Предупредувањето доаѓа откако Германија нареди да прекине процесот на одобрување на гасоводот Северен тек 2.

„Германскиот канцелар Олаф Шолц нареди да се запре сертификацијата на гасоводот Северен тек 2. Па, добредојдовте во новиот свет, во кој Европејците наскоро ќе плаќаат 2.000 евра за илјада кубни метри гас!“, напиша Медведев во полуиронична објава на Твитер.

Канцеларот Шолц претходно рече дека побарал од германското Министерство за економија да се осигури дека во моментов одобрувањето на гасоводот не може да се случи.

„Звучи технички, но тоа е неопходниот административен чекор за да нема одобрување на гасоводот, а без оваа потврда, Северен тек 2 не може да почне со работа“, рече канцеларот.

Гасоводот од 12 милијарди долари, кој е во мнозинска сопственост на рускиот државен енергетски гигант Газпром, може да транспортира 55 милијарди кубни метри природен гас годишно од Русија до Германија.

Иако беше завршен во август минатата година, гасоводот сè уште чека одобрување од Германија.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично заврши потрагата по исчезнатиот Александар од Прилеп

Потрагата по лицето Александар Јошовески од Прилеп на кого му беше изгубена трагата вчера попладне за жал е пронајден починат вечерва. Ова преку социјалните мрежи...

„Несериозен е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите“, рече Маричиќ

Предлогот законските измени на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на патните исправи е правна несигурност за граѓаните, изјави вечерва вицепремиерот Бојан Маричиќ на новинарско...

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори.

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори. Партијата Движење ЗНАМ - За наша Македонија вечерва во Скопје ќе го одржи првиот...

ДНК со поддршка до Силјановска-Давкова: Време е да си добиеме мајка!

Популарното музичко дуо ДНК јавно и искажа поддршка на професорката Гордана Силјановска-Давкова, која се пријавила на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ...